Cilmes šūnas & transplantācija


Šajā bloga rakstā varēsi uzzināt, kas ir cilmes šūnas un to transplantācija.


Cilmes šūnas ir primitīvas, nespecializētas šūnas, ko raksturo neierobežotā spēja dalīties un unikālā spēja diferenciēties(pārvērsties) par specializētām šūnām, veidojot audus. To īpašības tiek izmantotas šūnu atjaunošanai vai aizvietošanai.

Mūsdienās aizvien populārākas ir cilmes šūnu bankas jeb vieta, kur uzglabāt jaundzimušo nabassaites asinis, kas satur cilmes šūnas. Šīs jaundzimušo cilmes šūnas ir viens no vērtīgākajiem bioloģiskajiem materiāliem dažādu slimību ārstēšanā. Tomēr cilmes šūnu donors katram cilvēkam var būt tikai viņš pats vai māsa/brālis.

Lai arī šķiet, ka cilmes šūnas ir īsts mūsdienu brīnum līdzeklis, domas par šādām bankām un materiālu glabāšanu vēl ir dažādas un 100% apstiprinājuma slimību ārstēšanā cilmes šūnas nav ieguvušas.


Cilmes šūnu transplantācija.

Latvijas Onkoloģijas centrā nokļuvu nodaļā, kur pēc augstas devas ķīmijterapijas tiek praktizēta cilmes šūnu transplantācija. Par šāda veida procedūru nekad nebiju dzirdējusi un tas bija liels izbrīns, ka Latvijā, kas tāds tiek veikts.


Sagatavošanās procedūrai bija salīdzinošs garš posms. Caur cilmes šūnu savākšanas “mašīnu” (varat to redzēt attēlā) tika iegūtas manas cilmes šūnas. Šīs procedūras laikā -visas manas asinis caur iekārtu izriņķoja divas reizes, kā arī procedūra ilga četras stundas, kuru laikā biji mierīgi jāguļ. Cilmes šūnu savākšana noritēja ļoti labi un šūnas izdevās savākt apjomīgā skaitā, tādēļ procedūra tika atkārtota, lai tiktu iegūts lielāks cilmes šūnu skaits.Cilmes šūnu transplantācija var tik veikta, tad, kad organismā leikocīti jeb asins šūnas, kas cīnās pret infekcijām būs pa nullēm. (attēlā var redzēt, ka šo šūnu organismā nav)Dienā, kad bija paredzēta cilmes šūnu transplantācija tika veikta sagatavošanās – man bija jāparaksta papīri, par to, ka piekrītu veikt šādu manipulāciju un apzinos, ka transplantācija ir augsta riska procedūra. Ārste man pastāstīja par turpmāko rīcību gan transplantācijas brīdī, gan arī pēc tam.

Pirms transplantācijas, manā palātā, tika sagatavota atbilstoša vide, man jau bija jāsāk ēst piparmētru ledenes, lai izvairīto no sliktas dūšas. Transplantācija norit tāpat kā parasta asins pārliešana – “paciņa” ar cilmes šūnām tiek savienota ar katetru un ievadīta organismā. Process notika ārstes un māsiņas uzraudzībā. No sākumā likās, ka viss ir ļoti labi, bet, kad cilmes šūnu “paciņa” sāka tukšoties, mutē parādījās metāliska garša, ko piparmētru ledene nespēja līdz galam nomākt. Pēc cilmes šūnu transplantācijas pirmās trīs dienas bija slikta dūša un ļoti spēcīga kaulu laušana, kā arī tiku pastiprinātāk novērota.

Ar cilmes šūnu transplantāciju viss nebeidzās, lai transplantācija patiesi palīdzētu man bija jāievēro 100 dienu miera režīms. Man bija jāizvairās no fiziskām aktivitātēm, principā, es varēju doties nelielās pastaigās un viss. Man pārtikas produkti, ko ikdienā lietoju, bija jāēd pa vienam, lai redzētu vai no tiem nepaliek slikti un, patiesi, no apelsīniem dūša nebija laba.

Kā ārste teica – “Tu oficiāli vari svinēt otro dzimšanas dienu, jo tavs organisms ir kā jaundzimušais”. Un, manu prāt, diezgan zīmīgi, ka transplantācijā notika dienu pirms manas īstās dzimšanas dienas. Tas bija jauns sākums un neizsakāmi liela pateicība ārstei, kas deva man cerību!


Vari apskatīt arī "Panorāmas" sižetu par šo procedūru un nodaļu, kurā ārstējos.
40 views0 comments

Recent Posts

See All

Ports