Ports

Kas tad īsti ir porta katetrs? Kādu funkciju tas veic? Šajā rakstā viss par un ap to.


Porta katetrs ir ierīce, kas paredzēta ilgstošai ārstēšanai, kas saistīta ar intravenozu medikamentu lietošanu. To ievieto nedaudz zem atslēgas kaula, parasti, operācija tiek veikta lokālajā anestēzijā, izņemot bērnus.


Man porta katetrs ir bijis divas reizes. Pirmais tika ievietots Bērnu slimnīcā, tad to izņēma ārā, jo biju itkā vesela. Tad nonākot Onkoloģijas centrā ports tika ievietots atkārtoti.

Nonākot slimnīcā ar porta katetru saskāros pirmo reizi, man tā bija jauna pasaule, ka ir iespēja gan medikamentus, gan analīzes iegūt neizmantojot roku vēnas. Jāatzīst gan, ka šāda prakse izmantot porta katetrus onkoloģijas pacientiem Latvijā vēl ir samērā jauna. Taču tieši šī mazā ierīce man aiztaupīja nepatīkamus brīžus, kad māsiņa nespēja paņemt analīžu materiālu no roku vēnām, jo tās vai nu plīsa vai "klejoja". Kā arī agrāk ģību tikai no tā, ka man paņēma analīžu materiālu, tad ports mani ir norūdījis un no adatām vairs bail nav.

Porta katetrai izmanto speciālas adatas un tā var stāvēt iedurta portā līdz mēnesim, tādēļ katru reizi dodoties uz ķīmijterapijām adatu portā iedūra uz divām nedēļām. Protams, kustība tieši rokai uz konkrēto laiku ir nedaudz ierobežota un joprojām rētas vieta reizēm niez vai iesāpas.


Nu jau gandrīz pirms mēneša biju uz porta izņemšanas operāciju, kas man bija kā beigu posms garajā ceļā uz izveseļošanos. Protams, regulāras vizītes pie onkologa nekur neizpaliek, tomēr ķermeniskā un arī mentālā līmenī šī operācija manī noslēdza ārstēšanās posmu. Operācija ilga 30-45 minūtes, tika veikta lokālajā anestēzijā, ķirurģes un māsiņas sarunu pavadībā. Kas ir savā veidā ļoti interesanta pieredze, piedalīties sarunā operācijas laikā. Vēl viens jaunais atklājums man ir šuves, kas pašas uzsūcas. Griezuma vieta tika sašūta, bet jau nākamajā dienā šuves bija uzsūkušās un sācies dzīšanas process.


Ceru, ka šis blogs būs devis Tev jaunu un noderīgu ieskatu tajā, kas ir ports.

Pavisam drīz tiekamies jaunos rakstos!504 views0 comments

Recent Posts

See All