Saruna...

Šai sarunai,lai gan attālinātai, piekrita Sallija. Viņu esmu iepazinusi caur “Zemgales laiks Ziedonim”, kur arī pati 2018.gadā ieguvu balvu kā Zemgales jaunietis. Sallija ir sirsnīgs, pozitīvs un atvērts cilvēks, tāpēc, rodoties idejai par šādām sarunām, Sallija bija viena no pirmajiem cilvēkiem, kas ienācā prāta un zināju, ka viņu uz šo ideju arī uzrunāšu.


Šo pāris sarunu laikā jau esmu nonākusi pie pirmajiem secinājumiem, ka pārsvarā cilvēku zināšanas par vēzi ir virspusīgas. Arī Sallija to atzīst, viņas zināšanas ir vispārējas, ka vēzis var izpausties dažādās smaguma pakāpēs un arī veidos. Viņai vēzis asociējas ar to, ka bieži vien pacienti par to uzzina novēlināti, jo simptomi ir tik dažādi, ka tos nesaliek kopīgā ainā. Protams, arī ar matu izkrišanu, ķīmijterapiju, lielu nogurumu un arī ar nāvi. Sallija gan atzīst, ka iespējams šādus priekšstatus par vēzi rada filmas, piemēram, “The Fault in Our Stars”. Un tieši ar vēzi viņai visvairāk asociējas šī filma, tomēr, ne tikai no bēdīgas vai sliktas puses, bet arī tāpēc, ka filmas varonei apkārt bija mīloši cilvēki, kas viņu atbalstīja. Sallija tic, ka, ja reiz kaut kas tiek atņemts, tad kaut kas tiks arī dots vietā un tie var būt gan cilvēki apkārt, gan jauns dzīves redzējums. Apstirprinot vēl vairāk to, cik svarīgi ir līdzcilvēki, Sallija piemin, ka seko vietnē Instagram līdzi kādai suņa saimniecei, kuras sunim tika aklāts vēzis un prognozēts, ka pēc gada suns mirs. Tomēr suņa saimniece un visa ģimene cīņā nepadevās un veica ārstēšanu Nīderlandē. Un šis stāsts Sallijai lika saprast, ka nav svarīgi vai slims ir cilvēks, suns vai kaķis ir svarīgs līdzcilvēku atbalsts.

Uz jautājumu, kas viņas prāt ir galvenās grūtības saskaroties ar vēzi, Sallija atbildēja, ka tā noteikti ir neziņa, kā arī izmaiņas ķermenī gan mentāli, gan fiziski. Izmainās dzīves režīms un tā ir gara ārstēšanās, bet tā ir iespēja būt ar sevi, citējot Salliju: “Tā ir milzīga cīņa, bet arī satikšanās un galvenais – iepazīšanās. Man šķiet, ka tikai grūtībās mēs satiekam īsto sevi. Ienirstam savās dzīlēs. Kā arī sevī saprast, kāpēc es esmu šajā pasaulē, kāda ir mana misija. Es ļoti ticu tam, ka mums šeit katram ir kāds uzdevums. Un, ja tu to saproti un arī atrodi šo uzdevumu, tava dzīve pavisam noteikti ir jēgpilna un vajadzīga. Tā ir vērtīga.” Un es tikai varu piekrist, tas ir ilgs posms,kas jāpavada slimnīcā un tas patiesi ir laiks, kurā var atrast gan jaunus hobijus, gan jaunas grāmatas, ko izlasīt vai lietas, ko labāk saprast par sevi. Arī man laiks slimnīcā, lika apdomāt un saprast, ko patiesi vēlos studēt, atgriezties pie sen aizmirstiem hobijiem un iemācīties būt mierā un spēt sadzīvot gan ar sevi, gan notiekošo.

Sallijai šķiet svarīgi tas, ka mūsdienās sabiedrība tiek izglītota par dažādām saslimšanām, kā arī cilvēki tiek aicināti savlaicīgi veikt pārbaudes. Kā piemēru viņa min krūts vēzi, kas ir bieža slimība, tomēr par to ar vien biežāk tiek runāts dazādos medijos, tiek rīkotas akcijas un sievietes tiek aicinātas uz pārbaudēm, lai slimību varētu atklāt laicīgi. Šīs akcijas un kampaņas, pēc Sallijas domām, ir labs veids kā šīs pārbaudes ieviest cilvēku rutīnā un pievērst tam lielāku uzmanību.

Arī Sallija dalītu dzīvi pirms un pēc, jo domā, ka pēc slimības uzveikšanas dzīve ir pavisam citāda, arī vērtības. Un ir lietas, ko var saprast vai uz tām skatīties citādāk, tikai izejot cauri grūtībām. Tomēr grūtības ir vajadzīgas, lai pamodinātu sevi un atvērtu acis!

“Saule vienmēr būs!” tā saka Sallija un uz tik gaiša un pacilājoša citāta šī saruna ir galā.


152 views0 comments

Recent Posts

See All